Makaleler » Su Arıtma Servisi » Sağlıksız Damacanalarda Su Tüketimi

Sağlıksız Damacanalarda Su Tüketimi

Sağlıksız Damacanalarda Su Tüketimi

Sağlık Bakanlığı’nın 20 su markasını açıklamasının ardından, tüketici hem daha az maliyetli hemde daha sağlıklı olan su artıma cihazlarına yöneldi. Damacanaların polikarbonat esaslı olup, petrol artıklarından yapılması nedeniyle yeniden dolum sayının 55 defayı geçmemesi gerektiği belirtildi. ”İstanbul’da bu damacanalara delininceye kadar, 300-400 defa dolum yapılmakta olduğu saptanmıştır.”

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Çiğdem Özbey, damacana suyun meme kanseri ve kısırlığa yol açabileceğini söyledi.

Dr. Özbey, damacana sularda özellikle dikkat edilmesi gereken konunun son kullanma tarihi olduğunu belirtti.

Türkiye’de yılda yaklaşık 10 milyar litre damacana su üretiminin olduğunu kaydeden Dr. Özbey, “Bunların da yüzde 80’i plastik ambalajlarda bulunmakta. Plastik ambalajların da kullanım süresi 2 yıl. Eğer son kullanım tarihine uymazsa ciddi sağlık sorunlarına sebep açabiliyor. Bunlarda başta gelenler meme kanseri yapabiliyor.

İnfertil dediğimiz kısırlığa yol açabiliyor. Ayrıca çocuklarda ve bebeklerde davranış bozukluklarına yol açtığına dair kanıtlar bulunmakta” dedi.

Su firması yöneticisi Nadir Ertaş ise, araçlarda yarım kalan pet şişe sularının güneş ışınlarına fazla maruz kaldıkları için bakteri üretiminin daha çok yaşanabileceğini ifade ederek, güneş ışıklarına maruz kalan suların tüketilmemesi gerektiğini dile getirdi. Ertaş, “En önemli önerimiz güneşte kalan suyu içmemeleri lazım. Yırtık, delikli, yıpranmış damacanalarda su içilmemeli. Araçlarda yarım kalan sular kesinlikle içilmemeli. Çünkü onlarda bakteri üretimi daha hızlı oluyor” ifadelerini kullandı.

 

Yorumlar
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır